برای تزیین اتاق نوزاد از ایده‌های خاص ولی جذاب استفاده کنید

برای تزیین اتاق نوزاد از ایده‌های خاص ولی جذاب استفاده کنید

در این مطلب می‌خوانید:

تزیین اتاق نوزاد جز دسته مواردی است که همیشه مادرهای خوش ذوق و سلیقه به آن توجه می‌کنند. توجه به طراحی داخلی نوزادی که به تازگی متولد شده است می‌تواند نوعی خوشامدگویی به عضو جدید خانواده باشد. از این رو تصمیم گرفتیم شما را با اصول صحیح دکوراسیون اتاق نوزاد و ایده‌های خلاقانه برای تزیین اتاق نوزاد در این پست آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

اهمیت دکوراسیون داخلی اتاق نوزاد

شاید برای بسیاری از شما جای سوال باشد که چرا دکوراسیون داخلی و تزیین اتاق نوزاد اهمیت ویژه‌ای دارد و باید اصولی را برای تزیین آن پیش برد؟ روانشناسان با مطالعه بر روی این قضیه پی بردند که اولین مکانی که نوزاد به صورت مکرر قرار می‌گیرد تاثیر بسیار زیادی بر روی ذهن نوزاد می‌گذارد. از طرفی چون بیشترین زمان را نوزاد با والدین خود در اتاق خود سپری می‌کند، اتاق او و تمام رنگ و مفاهیمی که در آن اتاق به کار رفته است تاثیر بسزایی بر روی ذهن او می‌گذارد.  حال در ادامه شما را با اصول طراحی داخلی اتاق نوزاد آشنا می‌کنیم:

باید‌ها و نبایدهای دکوراسیون داخلی اتاق نوزاد

استفاده از تم مخصوص در اتاق نوزاد

منظور از تم در اتاق استفاده از رنگ‌هایی است که با یکدیگر هارمونی دارند و می‌توان آن رنگ‌ها را در دیوار، مبلمان اتاق و حتی کفپوش مشاهده کرد. شاید در نگاه اول برای بسیاری از افراد داشتن تم بسیار اهمیت نداشته باشد اما داشتن یک تم مخصوص برای اتاق سبب می‌شود تا علاوه بر زیبایی آرامش و نظم خاصی را در اتاق به وجود آورد.

آستفاده از تم مخصوص اتاق نوزاد
استفاده از وسایل دکورای و رنگ ست برای اتاق نوزاد سبب ایجاد یک تم مخصوص می‌شود.

اگر می‌خواهید با تلفیق رنگ‌ها و هارمونی آن‌ها آشنا شوید نیز می‌توانید مطلب هارمونی رنگ را نیز مطالعه کنید.

بهترین رنگ را برای اتاق نوزاد انتخاب کنید

انتخاب بهترین رنگ برای دیوارها در طراحی و تزیین اتاق نوزاد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. قدرت بینایی نوزاد شما از دو تا چهارماهگی به طور کامل تثبیت می‌شود و نسبت به رنگ و اجسام واکنش نشان می‌دهد از این رو استفاده از رنگ‌هایی که برای اتاق نوزاد مناسب است بسیار مهم است.

خواندن این مقاله
برترین معماران جهان: تام مین

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب بهترین رنگ برای اتاق ‌خواب کوچک شما

بهترین رنگ را برای اتاق نوزاد انتخاب کنید
رنگ خاکستری به عنوان یکی از بهترین انواع رنگ برای رنگ‌آمیزی دیوارهای اتاق نوزاد است

قبل از رنگ‌آمیزی دیوار وسایل را بخرید

بهتر است قبل از رنگ‌آمیزی دیوارهای اتاق نوزاد به فکر خرید وسایلی دیگر مانند پرده، فرش، ملحفه و … باشید. زیرا انتخاب وسایل بعد از رنگ‌آمیزی و ست کردن آن با رنگ اتاق ممکن است گیج کننده باشد و یا حتی در برخی موارد شما وسایلی به رنگ اتاق پیدا نکنید و این سبب می‌شود شما گزینه تم مخصوص اتاق نوزاد را از دست بدهید در نتیجه ابتدا منسوجات لازم را تهیه کنید و سپس رنگ مشابه را برای رنگ‌آمیزی اتاق نوزاد انتخاب کنید.

قبل از رنگ‌آمیزی دیوار وسایل را بخرید
سعی کنید لوازم دکوری و اسباب بازی‌های نوزاد خود را متناسب با تم اتاق انتخاب کنید تا نظم خاصی در فضای اتاق ایجاد شود.

یک نقطه کانونی در اتاق در نظر بگیرید

شاید کمی عجیب باشد اما یکی از بایدهایی که هنگام طراحی داخلی و تزیین اتاق نوزاد باید به آن توجه کرد، شناسایی یک نقطه کانونی در اتاق است. منظور از نقطه کانونی بخشی از اتاق است که بیشترین تمرکز شاید بر روی آن نقطه باشد. حال این نقطه کانونی می‌تواد بر روی دیوار باشد یا یک پنجره و یا حتی یک کمد رنگی، مهم این است که بیشترین نگاه را به سمت خود جلب کند. حال اهمیت این کار چیست؟

قطعا می‌دانید که نوزاد زمانی که برای نخستین بار در محیط یک اتاق قرار می‌گیرد بیشترین تلاش خود را برای شناسایی محیط انجام می‌دهد و این شناسایی گاها تا چند ماه طول می‌کشد و وجود نقطه کانونی در اتاق نوزاد و تزیین آن سبب می‌شود تا نوزاد با نگاه کردن به آن آرامش بگیرد و توجهش جلب شود.

یک نقطه کانونی در اتاق در نظر بگیرید
نقطه کانونی می‌تواند با تزیین یک دیوار خاص یا وجود یک کمد رنگی و خاص ایجاد شود تا توجه نوزاد به آن جلب شود

اتاق را ساده تزیین کنید

تزیین اتاق نوزاد بایستی در عین زیبایی بسیار ساده انجام شود زیرا شلوغی بیش از اندازه در طرح و رنگ باعث سردرگمی و بیش فعالی نوزاد می‌شود. از این رو سعی کنید به جای استفاده از پرده با طرح‌های شلوغ یک پرده کاملا ساده انتخاب کنید و برای انتخاب ملحفه و یا پتو تخت نوزاد از طرح ساده یا با خطوطی بسیار کم و مستقیم استقبال کنید. این کار موجب می‌شود تا فضای اتاق بافت طبیعی خود را حفظ کند.

خواندن این مقاله
دیوارکوب جلوه معماری داخلی

بیشتر بخوانید: چگونه خانه مینیمال داشته باشیم؟

اتاق را ساده تزیین کنید
با استفاده از تکنیک‌های خاص در طراحی داخلی شما می‌توانید تزیینی ساده اما صمیمی و زیبا برای نوزاد دلبندتان ایجاد کنید

وسایل کاربردی انتخاب کنید

از آنجا که نوزاد در اوایل زندگی خود با مادر خود بسیار در ارتباط است چیدمان اتاق نوزاد باید به گونه‌ای باشد تا در صورت نیاز مادر بتواند دسترسی سریع به وسایل مختلف نوزاد داشته باشد در نتیجه سعی کنید از وسایلی استفاده کنید که چندین کاربرد را با یکدیگر دارند و چیدمان را به صورتی انجام دهید تا دسترسی را سخت نسازد.

وسایل کاربردی انتخاب کنید
استفاده از وسایل کاربردی می‌تواند امکان دسترسی سریع به وسایل نوزاد برای مادر ایجاد کند

اهمیت نورپردازی در اتاق نوزاد

یکی از مهم‌ترین مواردی که در کنار رنگ باید برای تزیین اتاق نوزاد به آن توجه شود، نورپردازی صحیح اتاق است. همانطور که می‌دانید نوزاد زمانی که متولد می‌شود به محض برخورد نور با چشمش، سیستم بینایی او شروع به کار می‌کند و تمام عضلات چشم او درگیر می‌شود تا رنگ‌ها، تصاویر و نور را شناسایی کند. از این رو انتخاب نورپردازی ملایم و صحیح در اتاق نوزاد بسیار مهم است. سعی کنید نورپردازی تلفیقی از رنگ‌های آفتابی و مهاتابی را در کنار هم برای اتاق نوزاد انجام دهید و این نورپردازی باید به گونه‌ای اجرا شود که در طول روز نور کافی برای دید نوزاد را فراهم کند.

اهمیت نورپردازی در اتاق نوزاد
در کنار نورپردازی مصنوعی برای اتاق نوزاد هرگز از نور طبیعی غافل نشوید، وجود نور طبیعی برای نوزاد الزامی است

چند ایده خلاقانه برای تزیین اتاق نوزاد

استفاده از استیکر دیواری در اتاق نوزاد

یکی از راهکارهای خلاقانه برای تزیین اتاق نوزاد استفاده از استیکر دیواری به جای کاغذ دیواری است. تنوع طرح و رنگ بندی استیکرها بسیار زیاد است و شما می‌توانید از آن برای پر کردن بخشی از فضای دیوار استفاده کنید.

استفاده از استیکر دیواری در اتاق نوزاد
استیکرها تنوع زیادی دارند که می‌تواند جنبه تزیینی قشنگی برای اتاق نوزاد داشته باشد
استفاده از استیکر دیواری در اتاق نوزاد
استفاده از استیکرهای مخصوص قد و رشد نوزاد نیز یک ایده خلاقانه بسیار زیبا و کاربردی برای تزیین اتاق نوزاد است

استفاده از مبلمان چند کاربرده در اتاق نوزاد

اگر فضای اتاق نوزاد برای تزیین کوچک است می‌توانید از ایده خلاقانه مبلمان چند کاربرده استفاده کنید. به طور مثال برخی از تخت‌های مخصوص نوزاد طراحی شده است که علاوه بر استفاده از آن به عنوان تخت می‌توان از فضای نشیمن و یا کشوهایی که در زیر آن طراحی شده است نیز استفاده کاربردی کرد.

خواندن این مقاله
نحوه انتخاب رنگ در طراحی داخلی

بیشتر بخوانید: ضرورت داشتن مبل خوب در خانه چیست؟

استفاده از مبلمان چند کاربرده در اتاق نوزاد
سرویس‌های چوب چند کاربرده علاوه بر اینکه فضای کمی را اشغال می‌کنند و زیبا هستند می‌تواند گزینه مناسبی برای فضاهای کوچک و صرفه جویی در هزینه باشد

استفاده از وسایل تزیینی در اتاق نوزاد

اگر به دنبال یک ایده خلاقانه برای تزیین اتاق نوزاد، بخصوص دختر، هستید پیشنهاد می‌کنیم از وسایل خاص تزیینی مانند تور غافل نشوید. شما می‌توانید از تورهای رنگی به عنوان پرده استفاده کنید و یا حتی از تور برای تزیین بالای تخت نوزاد استفاده کنید تا یک فضای لطیف و خاص برای نوزاد خود ایجاد کنید.

استفاده از تور در اتاق نوزاد
استفاده از وسایل و متریال‌های مختلف مانند تور و روبان می‌توان فضای اتاق کودک را لطیف و آرام بخش کند

استفاده از رنگ ترکیبی در اتاق نوزاد

اگر می‌خواهید تزیین اتاق نوزداتان کمی خاص‌تر و متفاوت‌تر جلوه کند می‌توانید هرگونه ایده خلاقانه را در آن پیاده سازی کنید. به طور مثال استفاده از دو رنگ مکمل در رنگ‌آمیزی دیوار می‌تواند ایده خلاقانه‌ای برای تزینن اتاق باشد.

استفاده از رنگ ترکیبی در اتاق نوزاد
استفاده از رنگ سفید در کنار رنگ تم اصلی اتاق نوزاد برای رنگ‌آمیزی دیوار یک ایده خلاقانه و بسیار جالب است

تزیین دیوار اتاق نوزاد

دیوارها اگر ساده و یکنواخت باشند حس و حال خاصی در فضا ایجاد نمی‌کنند در نتیجه برای روح بخشیدن به فضا نباید از تزیین دیوارها غافل شد. برای تیین دیوار اتاق نوزاد می‌توانید از ایده‌های مختلفی مثل عکس‌های خود نوزاد، گل‌های کاغذی و یا تابلو‌هایی با تم کودکانه استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: در انتخاب تابلو دیواری باید به چه نکاتی توجه کرد؟

تزیین دیوار اتاق نوزاد
استفاده از طرح‌های کارتونی به عنوان تابلو می‌تواند فضای اتاق نوزاد را شاداب و زیبا سازد
تزیین دیوار اتاق نوزاد
استفاده از گل کاغذی با طرح و رنگ متفاوت نیز یک ایده جالب و شاداب برای تزیین اتاق نوزاد دختر است
تزیین دیوار اتاق نوزاد
می‌توانید عکس‌های مختلف کودک خود را بر روی دیوار کنید و دیوار را تبدیل بهدیوار خاطرات کودک کنید

سخن آخر

وقتی صحبت از ایده‌های خلاقانه باشد قطعا ایده‌های متفاوتی در نظر هر فردی وجود دارد. چیدمان اتاق نوزاد علاوه بر اصول خاصی که دارد نیاز به خلاقیت شما نیز دارد پس اگر شما هم ایده‌هایی خلاقانه برای تزیین اتاق نوزاد دارید می‌توانید نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

منبع: thespruce

منبع : ostadkar.ir
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 14 =