سان روم گاردن یک باغ چهارفصل

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 6 دقیقه
چهارشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۲

شاید شباهت‌ های اندکی بین عملکرد سان روم گاردن و گلخانه وجود داشته باشد، ولی تفاوت‌ های بسیاری نیز در این میان خواهند بود. هدف اصلی سان روم گاردن برخلاف گلخانه، بهبود فضای جوی خانه است که در واقع با گسترش شهرنشینی و آلودگی هوا به آسایش زیستی انسان کمک می‌ کند و در کنارش فضایی آرام، دلنشین و سبز را برای استراحت فراهم می‌ آورد.

 

با سان روم گاردن آشنا شوید

سان روم گاردن یک اتاق یا فضای متصل به منزل یا ساختمان است و از فضاهای دیگر جدا نیست. بسته به اقلیم و شرایط جوی نقاط مختلف در ساختارش از شیشه استفاده می‌ شود تا نور خورشید، هرچه بیش تر وارد این اتاق باغ آفتابی شود. در بسیاری از موارد سقف هم از شیشه ساخته می‌ شود، ولی در اقلیم‌ هایی که آفتاب تند و گرمی مانند نواحی کویری دارند بهتر است سقف شیشه‌ ای نباشد. چیزی که این اتاق را در خانه شما به یک فضای منحصربه‌ فرد تبدیل می‌ کند دید پانارومایی است که به اطراف محوطه و حیاط دارید. در شرایط بد جوی می‌ توانید خودتان را در باغ یا محوطه بیرون حس کنید، آن هم در حالیکه روی یک مبل گرم‌ و نرم در باغ شیشه‌ ای خود استراحت می‌ کنید. این بسیار هیجان‌ انگیز است که شب‌ ها هم می‌ توانید از راه سقف شیشه‌ ای این اتاق نظاره‌ گر آسمان پرستاره باشید.

سان روم گاردن

انواع سان روم گاردن

اتاق آفتاب

این نوع اتاق بطور معمول یک فضای زندگی با پوشش شیشه است که به خانه متصل است و از داخل قابل دسترسی است. بنابراین هیچ دسترسی به بیرون ندارد و تنها می‌توان از داخل ساختمان وارد آن شد. طراحی این اتاق بگونه‌ای است که هنگام آب و هوای معتدل، به عنوان یک محوطه اضافی برای زندگی بکار می‌آید. از آنجا که سان روم‌ها معمولا ارتباطی با سیستم سرمایشی و گرمایشی خانه شما ندارند، ممکن است استفاده از آنها در تابستان‌ های بسیار گرم و زمستان‌ های بسیار سرد چندان راحت نباشد و بهتر است به سیستم سرمایش و گرمایش مجهز باشد.

خواندن این مقاله
بهترین رنگ پارکت لمینت برای فضای پذیرایی خانه چیست؟

سان روم گاردن

اتاق چهار فصل

این اتاق طوری طراحی شده تا در هر ۴ فصل سال قابل استفاده باشد. بنابراین چه در فصول سرد چه گرم براحتی می‌توانید در تمام طول سال از آن لذت ببرید. دسترسی به اتاق چهار فصل هم از داخل ساختمان و بیرون امکان پذیر است.

سان روم گاردن

گلخانه متصل

با داشتن ساختار اولیه و ترکیب از اتاق آفتاب یا اتاق چهار فصل بوده که نورکافی، دما و رطوبت را برای گیاهان ارائه می‌دهد. بنابراین می‌توانید انواع گیاهان مورد علاقه‌تان را در این فضا پرورش دهید.

سان روم گاردن

ایوان پوشیده

این گزینه بجای شیشه دارای پنجره‌ها یا دیوارهای مشبک است که از این طریق می‌توانید از هوای تازه بدون حشرات استفاده کنید. با این حال می‌توانید با بکارگیری مصالح و متریال‌های مناسب تراس یا بالکن را پوشانده و محیطی دل نشین بوجود آورید. البته این نوع سان روم مانند اتاق آفتاب، فقط در صورت مطبوع بودن هوا به کار می‌آید. از آنجا که ساخت این اتاق تقریبا ارزان تمام می‌شود، این گزینه می‌تواند انتخاب مناسبی به عنوان سان روم باشد.

سان روم گاردن

بهترین محل برای قرارگیری اتاق آفتاب در سان روم گاردن

تصمیم‌گیری در مورد بهترین مکان برای ساخت سان روم به عنوان یک مرحله مهم هنگام برنامه ریزی برای افزودن شیشه به فضای خانه است. برای انتخاب مکان مناسب، آب و هوای معمول منطقه‌ای که در آن سکونت دارید و منظره‌ای که پنجره‌های اتاق آفتاب قرار است در آنجا قرار بگیرند را در نظر بگیرید. استفاده از این نکات در محل قرار گرفتن سان روم در ساختمان مسکونی شما مهم است.

در اقلیم‌های شمالی، منطقه‌ای که در معرض جنوب قرار دارد، بهترین گزینه است زیرا هر روز بیشترین نور را دریافت می‌کند. قرار گرفتن در شمال، سطح کمتری از نور و سایه جزئی را در بیشتر روز فراهم می‌کند. در شمال این امر می‌تواند اتاق را بسیار سرد و مرطوب کند. اما می‌تواند در جنوب بهتر باشد و نیاز به کاربرد پنجره یا خنک کننده اضافی را در اینجا از بین ببرد.

خواندن این مقاله
چراغ ها عنصری مهم در طراحی داخلی

در اقلیم های جنوبی، قرار گرفتن در اتاق در زاویه جنوب، نیاز به خنک کننده اضافی است. در حالیکه قرار گرفتن در شرق با تأمین آفتاب در صبح و سایه انداختن بقیه روز، نیازهای خنک سازی را تسهیل می‌کند. جهت غربی می‌تواند شما را در برابر آفتاب شدید بعداز ظهر قرار دهد که بهتر است طوری طراحی شود که سایه داشته باشد.

سان روم گاردن

بهترین گیاهان برای سان روم گاردن

سان روم گاردن در تابستان بسیار گرم می‌ شود، برای همین نیاز به بازشوهای مناسب و سیستم‌ های خنک‌ کننده دارید. بهترین گیاهان برای پرورش در باغ آفتابی، گیاهان گرمسیری هستند. این نوع گیاهان بسیار آفتاب‌ دوست هستند و تنها مشکلشان این است که در زمستان هم به رشد خود ادامه می‌ دهند،‌ البته فرآیند رشد در زمستان آهسته‌ تر پیش می‌ رود درهرصورت متوقف نشدن رشد در زمستان باعث آسیب‌ پذیری آن ها می‌ شود، به همین علت در زمستان هم نیاز به یک سیستم گرمایشی دارید. ازجمله این گیاهان می‌ توان به ساکولنت‌ ها و کاکتوس‌ ها، پتوس، فیلودندرون، کلودندرون و… اشاره کرد.

سان روم گاردن

بهترین مبلمان برای سان روف گاردن

محدودیتی در انتخاب سبک مبلمان ندارید، اما ما رنگ سبز را به شما پیشنهاد می‌ کنیم. اگر دوست دارید رنگ دیگری به دکوراسیونتان اضافه کنید بهتر است از طیف زرد استفاده نمایید. سبز روشن آرامش و زرد مقداری شادی به باغ آفتابی‌ تان می‌ بخشد. اگر فرصت نگهداری از گیاهان را ندارید بهتر است تعداد گیاهان را کاهش دهید و به‌ جایش مبلمان با طرح گل‌ دار خریداری کنید. با توجه به این که دیوارها بطور کامل از شیشه هستند گیاهان و مبلمان تنها عناصر دکوراسیون سان روف گاردن بحساب می‌ آیند، پس با خیال راحت از پارچه‌ هایی با بافت گل‌ دار استفاده کنید، هم‌چنین صندلی‌ های راک و آویز هم کاملا مناسب فضای سان روم گاردن خواهند بود.

خواندن این مقاله
آنچه نباید در سفر به تهران از دست دهیم

سان روم گاردن

انواع متریال مورد استفاده در ساخت سان روم گاردن

وینیل: وینیل از مواد محبوب و پر استفاده است که در ساخت سان روم گاردن از آن استفاده می‌شود. از مزایای این ماده می‌توان به نگهداری کم، ارزان بودن و مقاومت بالا در برابر اثرات محیطی اشاره کرد. این ماده عمدتا در رنگ‌های بژ و سفید یافت می‌شود و اکثرا بصورت چند لایه ساخته شده است. بدین صورت که داخل آن از لایه‌ های آلومینیوم یا فولاد گالوانیزه برای مقاومت بالاتر محصول استفاده می‌شود.

آلومینیوم: این فلز در مقایسه با وینیل عایق خوبی نیست و معمولا گران‌تر است. با این حال، بسیاری از اتاق‌هایی که از تکیه گاه‌های عمودی و دیواره‌های روکش شده با وینیل برای زیبایی و یا عایق‌بندی اضافی استفاده می‌کنند، آلومینیوم را به عنوان ساختار سقف و برای مقاومت بالاتر به کار می‌برند.

چوب: چوب را می‌توان از گران‌ترین مواد برای ساختن یک اتاق آفتابگیر دانست. اما انتخاب بسیار مناسبی برای اتاق‌های دارای صفحه نمایش است. زیرا براحتی به شما این امکان را می‌دهد که صفحه نمایش را به چوب متصل کنید. فراموش نکنید که چوب به نگهداری دوره‌ای نیاز دارد.

سان روم گاردن

تفاوت سان روم گاردن با روف گاردن

سان روم گاردن از لحاظ ساختاری بسیار متفاوت از روف گاردن است. برخلاف روف گاردن‌ها که طراحی آن‌ها برای فضای پشت بام‌ها صورت گرفته است، سان روم گاردن یک فضای بسته شده با شیشه است که به خانه متصل می‌شود و این صفحه نمایش شیشه‌ای، شما را به فضای بیرون متصل می‌کند.

سان روم گاردن

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

منبع : bamdar.com
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =