صفر تا صد شناخت انواع توالت فرنگی و ویژگیهای آنها (بخش اول)

با افزایش میانگین سنی جمعیت و نیز تغییر سبک زندگی جوانترها رفته رفته استفاده از توالتهای فرنگی در تجهیز سرویس بهداشتی به یک الزام در ساختمان سازی تبدیل شده است.هنگام مراجعه به بازار برای خرید و انتخاب توالت فرنگی با انواع مختلف محصول از نظر برند، اندازه و ابعاد ، شکل و جنس محصول و مسائل فنی نصب و اجرا مواجه می شوید که ممکن است شما و سایر خریداران را با سردرگمی در انتخاب سرویس های بهداشتی مواجه سازد. لذا شناخت صحیح انواع توالت های فرنگی، کارکردها و مزایا و معایب هر کدام از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

داشتن یک سرویس بهداشتی مجهز و کارآمد از جمله نیازهای یک ساختمان مدرن و دارای تسهیلات است. به گونه ای که می توان گفت امروزه یکی از تخصص های اصلی در روند تکمیل ساختمانهای نیمه ساخته یا در حال بازسازی، طراحی و تجهیز سرویس بهداشتی آنها می باشد. در این میان افزایش میانگین سنی جمعیت و تغییر عادات رفتاری، کم شدن تحرک، پشت میز نشینی و لزوم پیشگیری از مشکلات سلامتی در جوانان نیز باعث شده است که در بسیاری از ساختمان ها توالت فرنگی، جایگزین توالت سنتی شده و یا در کنار توالت سنتی جزء جدیدی باشد که به سرویس های بهداشتی ساختمان ها افزوده می شود. لذا شناخت صحیح انواع توالت های فرنگی، کارکردها و مزایا و معایب هر کدام از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

هنگام مراجعه به بازار برای خرید و انتخاب توالت فرنگی با انواع مختلف محصول از نظر برند، اندازه و ابعاد ، شکل و جنس محصول و مسائل فنی نصب و اجرا مواجه می شوید که ممکن است شما و سایر خریداران را با سردرگمی در انتخاب سرویس های بهداشتی مواجه سازد، از این رو ما در این مقاله سعی میکنیم لیستی از ویژگی ها و امکانات توالت های فرنگی رایج در بازار را به اشتراک گذاشته و اطلاعات مفیدی دراین زمینه در اختیار شما قرار دهیم تا تصمیم گیری و انتخاب برای شما ساده تر گردد. 

انواع توالتهای فرنگی به لحاظ فرم و شکل ظاهری

از رایج ترین و همینطور محبوب ترین فرم های توالت فرنگی فرمهای بیضی و مربع است. از جنبه ارگونومی بدن، پن یا نشیمن با فرم بیضی و مربع تطابق بیشتری با آناتومی انسان دارند. توالت فرنگی های بیضی و مربع شکل، اگر چه فضای بیشتری اشغال می کنند اما فضای نشستن راحتتری فراهم کرده و در فرهنگهایی که از شیر آفتابه و شیلنگ برای شستشو استفاده میکنند بیشتر استقبال می شوند. یکی دیگر از مزایای توالت‌های با نشیمن بیضی شکل، نظافت بیشتر و عدم پخش شدن بوهای نامطبوع در فضا می باشد.

 

توالت بیضی

 

از اشکالی همچون دایره بیشتردر صورت کمبود فضا در سرویس بهداشتی و یا برای استفاده کودکان طراحی و انتخاب می شوند. برخی تولیدکنندگان فرمهای خاصتری را نیز تولید نموده اند که در قالبهای مدرنتر یا فرمهای کلاسیک قرار می گیرند. به طور کلی علاوه بر مواردی که گفتیم، انتخاب هر یک از این فرمها بیشتر بر مبنای سلیقه و سبک مورد پسند خریداران انجام می شود.

 توالت مربع

تنوع ابعاد و اندازه در توالتهای فرنگی 

توالت های فرنگی تابع استاندارد ابعادی خاصی هستند. اغلب عرض پن توالت های فرنگی بین 36 الی 37 سانتیمتر است که با در نظر گرفتن فضای نشیمن و درب که روی پن قرار میگیرند عرض مفید باقیمانده در حدود 30 الی 33 سانتیمتر خواهد بود. همچنین طول توالتهای فرنگی با توجه به انواع مختلف آنها بین 54 تا 72 سانتیمتر می باشد. توجه به فضای موجود در سرویس بهداشتی، آکس محل نصب توالت و نیز ارگونومی افرادی که قرار است از آن استفاده کنند در انتخاب سایز مناسب توالت فرنگی موثرند . ارتفاع توالت فرنگی نیز معمولا بین 35.5 تا 40.5 سانتی متر است که برای استفاده کودکان ارتفاع کمتر و برای استفاده سالمندان ارتفاع بیشتر مناسبتر خواهد بود.
یکی از اندازه های مهمی که هنگام خرید توالت فرنگی باید مد نظر قرار گیرند آکس توالت فرنگی می باشد. به فاصله مستقیم بین لبه پشتی توالت فرنگی با مرکز لوله سیفون آن “آکس توالت فرنگی” می گویند. چنانچه “آکس فضای نصب”  که  فاصله مرکز لوله خروجی فاضلاب تعبیه شده بر روی زمین از دیوار پشت توالت فرنگی می باشد، از آکس توالت فرنگی کمتر باشد، زمان نصب با مشکل مواجه خواهید شد و حتی اگر نصب نیز صورت پذیرد بعدا برای تخلیه فاضلاب مشکلات زیادی بوجود خواهد آمد. پس با وجود آنکه داشتن آکس مناسب و بالا می‌تواند موجب عملکرد بهتر سیستم تخلیه‌ شود، اما اگر آکس سرویس بهداشتی شما کوچک باشد به ناچار می‌بایست توالتی با آکس پایینتر انتخاب کنید. آکس های استاندارد توالت های فرنگی معمولا 23، 25 و 30 سانتیمتر هستند.

انواع توالت فرنگی به لحاظ جنس و مواد به کار رفته در آن

توالت های فرنگی با توجه به نوع کاربرد و مکان استفاده از ماتریالهای مختلفی ساخته می شوند، ولیکن اغلب توالت های فرنگی  از جنس چینی بهداشتی هستند یعنی یک بدنه سرامیکی و پوشش لعاب روی آنها. این مواد ضمن اینکه از استحکام، دوام و طول عمر بالایی برخوردارند از نظر بهداشتی نیز بسیار کارآمد بوده و با روشهای متداول شستشو به راحتی تمیز شده و آلودگی در آنها باقی نمی ماند. کیفیت بدنه، نوع و ضخامت لعاب با توجه به تولید کننده توالت فرنگی متفاوت است. لعابهای نامناسب با ضخامت کم، امکان استفاده دراز مدت و شستشوی مداوم با جرم گیرها را ندارند پس کیفیت لعاب دهی و نیز قسمتهای لعابداده شده در عمر توالت فرنگی بسیار تاثیرگذارند.  بسیاری از تولیدکننده ها در قسمت های داخلی و لوله‌های تخلیه نیز نیز از لعاب استفاده می کنند که این موضوع علاوه بر بهبود شرایط بهداشتی سبب عمر و کارکرد بهتر توالت فرنگی شده و احتمال گرفتگی لوله‌های تخلیه را نیز کاهش می‌دهد.همچنین برخی تولید کنندگان از لعابهای آنتی باکتریال استفاده می کنند که جنبه های بهداشتی استفاده از توالت های فرنگی را بیشتر کرده و برای تمیز کردن آنها به استفاده از آب و شوینده های به مراتب کمتری نیاز است. برخی از توالت فرنگی ها نیز با بدنه استیل ساخته می شوند که معمولا از آنها در مکانهای عمومی و وسایل حمل و نقل مانند هواپیما و قطار استفاده می شود.

معمولا نشیمن و درب توالت فرنگی از مواد PP و یا PVC ساخته میشوند که متاسفانه برخی تولید کنندگان به گرید بهداشتی و مرغوبیت این مواد اهمیتی نمیدهند و از آنجا که  نشیمن و درب توالت فرنگی تماس مستقیم با بدن انسان دارند بی کیفیت و غیر بهداشتی بودن آنها، می تواند بعد از مدتی به سلامت پوست لطمه بزند. لذا اهمیت خرید از برندهای معتبر  که از مواد مرغوب استفاده می کنند بیش از پیش  آشکار می شود. 

خواندن این مقاله
قوانین طراحی داخلی

انواع درب توالت فرنگی 

غیر از درب های معمولی توالت فرنگی که معمولا بستن آنها با ایجاد صدا همراه است، انواع  درب های آرام بند و یا گرمکن دار امکاناتی است که تولید ککندگان به محصولات خود می افزایند.

انواع توالت‌فرنگی بر اساس شکل و محل لوله خروجی 

لوله خروجی در توالت های فرنگی به دو فرم S  شکل و یا  Pشکل وجود دارد. بسته به طبقه ای که توالت در آن نصب می شود از یکی از این فرم ها استفاده می شود. در طبقات همکف چون امکان لوله‌کشی در کف ساختمان و زیر توالت‌فرنگی وجود دارد، از خروجی S شکل استفاده می‌شود، اما در طبقات بالاتر چون این امکان وجود ندارد، از خروجی های P شکل استفاده می‌شود.

در یک تقسیم‌بندی دیگر به لحاظ نوع خروجی ، توالت‌ فرنگی به دو نوع خروجی به کف و خروجی به دیوار تقسیم می‌شوند. لوله‌ خروجی آب توالت‌ فرنگی خروجی به کف می‌تواند بسته به طبقه‌ای که توالت نصب می‌شود، S شکل یا P شکل باشد. اما در توالت‌ فرنگی‌ خروجی به دیوار لوله خروجی لزوماً باید P شکل باشد. مدل های خروجی به دیوار بیشتر در اروپا و امریکا رایج است و مناسب ساختمان هایی است که کف آنها بتونی است. 

انواع مدلهای توالت فرنگی به لحاظ نوع ساختار و  موقعیت نصب

به لحاظ نوع نصب، توالت های فرنگی به دو مدل زمینی و دیواری تقسیم می شوند که مدل نصب زمینی خود به سه مدل یک تکه، دوتکه و بک تو ووال تقسیم می شود و مدل نصب دیواری که به نام وال هنگ شناخته می شود، این روزها بسیار پرطرفدار است. ویژگیها و خصوصیات هر یک از این چهار مدل را در ادامه خواهید دید.
انواع مختلف توالت فرنگی

توالت فرنگی زمینی یک تکه

در توالت فرنگی های یک تکه، مخزن فلاش تانک و نشیمن توالت به صورت پیوسته قالب گیری شده اند و به خاطر این یکپارچگی ساختاری از وزن بیشتری نسبت به انواع دو تکه برخوردارند. لوله فاضلابشان از جنس سرامیک ساخته شده و معمولا قطر آن 6 سانتیمتر است. اغلب توالتهایی که آکس ثابت دارند در این گروه قرار می گیرند. در این مدل کاسه و مخزن از یکدیگر قابل تفکیک نیستند، که باعث ایجاد ظاهری یکدست شده که علاوه بر زیبایی به علت نظافت آسان‌تر نسبت به انواع دو تکه، قیمت بالاتری نیز دارند.

توالت فرنگی زمینی دو تکه

در این مدلها که از انواع قدیمی تر توالت فرنگی های تولید شده هستند، مخزن و کاسه توالت از هم جدا بوده وبا پیچ و مهره به هم وصل شده و نصب آنها نیز جداگانه انجام می‌شود. مدل‌های دو تکه به توجه و نگهداری بیشتری نیاز دارند تا آلودگی در درز میان کاسه و مخزن باقی نماند. معمولا قیمت مدل دو تکه از مدل‌های دیگر توالت فرنگی کمتر است و تنوع قابل قبولی نیز دارند. 

خواندن این مقاله
دیوارکوب جلوه معماری داخلی

توالت فرنگی زمینی  back to wall   

مدل بک تووال در اصطلاح رایج به نوعی از توالت گفته می شود که فلاش تانک آنها مانند توالتهای وال هنگ به صورت مخفی داخل دیوار قرار گرفته و نشیمن توالت به کمک پایه روی زمین قرار دارد و به دیوار نیز متصل است. مخزن این نوع از توالت ها به دلیل عدم تحمل وزن نشیمن، نیازی به اسکلت فلزی جهت نصب داخل دیوار ندارد ( برخلاف توالت های وال هنگ). این مدل فضای کمتری اشغال کرده و از زیبایی و بهداشت بالاتری نسبت به فرنگی های معمولی برخوردار است

توالت فرنگیهای با نصب دیواری Wall Hung

در توالت های فرنگی وال هنگ، نشیمن توالت بر روی دیوار نصب شده و سیفون آن در درون دیوار پشتی به صورت توکار جاسازی می شود. همانطور که مشخص است این مدل برای استفاده در دیواره هایی که از استحکام کافی برخوردارند مناسب است و بایستی در حین بنایی و پیش از تکمیل دیوار، اسکلت یا شاسی توالت فرنگی در داخل دیوار قرار گرفته و همچنین سازگاری فاضلاب تعبیه شده با این نوع از توالت ها بررسی شود. مسلما این نوع از توالت های فرنگی قیمت بالاتری خواهند داشت ولی از آنجا که شیرآلات و سیفون‌های به‌کار رفته در توالت‌فرنگی دیواری معمولاً از جدیدترین تکنولوژی ها بهره می برند میزان مصرف آب توالت فرنگی وال هنگ بسیار پایین بوده و با خرید آنها از محل صرفه جویی در مصرف آب، در دراز مدت، معادل قیمت آن به حساب مشتری برخواهد گشت. همچنین نظافت آنها با توجه به سادگی مدلشان و فاصله ای که از زمین دارند بسیار آسانتر است. این مدلها علاوه بر زیبایی، از حجم و ابعاد کوچکتری نسبت به توالتهای مدل زمینی برخوردارهستند که باعث می شود فضای کمتری از سرویس بهداشتی شما اشغال شود. به علت وجود مخزن و فلاش تانک در داخل دیوار، هنگام تخلیه صدای بسیار کمتری ایجاد می نمایند. قابلیت تنظیم ارتفاع نشیمن متناسب با خواسته مصرف کننده در هنگام نصب نیز از مزایای مدلهای وال هنگ می باشد.

نکته ای که باید در نظر گرفت اینست که برای نصب توالت‌فرنگی دیواری به متخصص این زمینه احتیاج است و به‌ خاطر قرار گرفتن قطعات درون دیوار، نصب و تعمیر توالت‌فرنگی های وال هنگ به نسبت توالت‌فرنگیهای زمینی دشوارتر و پرهزینه‌تر است.

خواندن این مقاله
شومینه هیزمی فلزی ویلا

با آنچه تاکنون ذکر شد شناخت مفیدی از ویژگیهای مختلف توالتهای فرنگی موجود در بازار برایتان بوجود آمد، اما  لازمست بدانید که یکی از مهمترین ویژگیهای انواع مختلف توالتهای فرنگی مربوط است به نحوه و میزان مصرف آب و سیستم های تخلیه آنها که خود بحث مفصلی دارد که در بخش بعدی به آنها خواهیم پرداخت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − پنج =