تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی

تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی

1- تعاریف طراح ، معمار ، معماری ، طراحی داخلی و معماری داخلی

     قبل از آنکه به بررسی تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی پرداخته شود ابتدا معانی هرکدام در دیکشنری و تعاریف آن‌ها در ویکیپدیا آورده می شود و سپس به بررسی هر کدام و تفاوت‌های آن‌ها پرداخته می شود.

1-1- تعریف معمار در دیکشنری

  • شخصی که وظیفه اش طراحی ساختمان های جدید و اطمینان از درست ساختن آنهاست.
  • شخصی که ساختمان های جدید را طراحی می کند و مسئول نحوه ساخت آنها است.
  • کسی که برنامه ای را طراحی کرده و آن را به بهره برداری می رساند.

2-1- تعریف معماری در دیکشنری

  •  هنر و شیوه طراحی و ساخت ساختمان
  • سبکی که در آن ساختمانها ساخته می شوند
  • هنر و دانش طراحی و ساخت ساختمانها یا سبک یک ساختمان
  • طراحی و ساختار یک سیستم رایانه ای ، که کنترل می کند چه تجهیزات می تواند به آن متصل شود و چه نرم افزاری می تواند روی آن کار کند
  • ساختار یک سازمان ، که بر روابط بین بخش های آن و کارمندان تأثیر می گذارد

3-1- تعریف طراحی داخلی در دیکشنری

  • طراحی داخلی به عنوان عمل انتخاب دقیق محصولات ، سبک ها ، مواد ، پارچه ها و رنگ هایی که برای تزئین اتاق استفاده خواهد شد تعریف شده است. همچنین طراحی داخلی به عنوان روشی که اتاق با تمام این موارد موجود در آن به نظر می رسد تعریف شده است.
  • عمل ، هنر ، یا مشاغل برنامه ریزی و اجرای طرح برای فضای داخلی خانه ها ، اتاق ها ، دفاتر و غیره که گاه شامل دکوراسیون داخلی نیز می شود.

4-1- تعریف طراح داخلی در دیکشنری

  • یک طراح داخلی شخصی است که برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل افراد استخدام شده است.
  • شخصی که حرفه اش برنامه ریزی دکوراسیون و اثاثیه داخلی منازل ، مغازه ها و غیره است.

5-1- تعریف معمار در ویکیپدیا

در ویکیپدیا معمار (به انگلیسی: Architect) کسی است که نقشه‌کشی، طراحی، و به‌طور کلی معماری ساختمانها را ایفا می‌کند. طراح اوست و نظارت مستقیم بر فعالیت دیگر مهندسان عمران – تأسیسات الکتریکی – تأسیسات مکانیکی دارد. در واقع معمار ناظر نهایی و هماهنگ‌کننده کلیه نقشه‌های یک بنا شامل نقشه‌های معماری و طراحی – نقشه‌های محاسبات سازه‌ای و نقشه‌های تأسیساتی است.
در گذشته به جای کلمه معمار، از مهراز استفاده می‌کردند. معمار فردی است که تفکرات ناب و خلاقانه خود را بر اساس تعاریف مختلف با توجه به فرهنگ – سبک معماری منطقه – اقلیم – دید و منظر مناسب – کاربری فضا و فاکتورهای مهم دیگری اتود می‌زند.
در واقع معمار، مانند همه افراد دیگر، تخیلاتی دارد ولی با این تفاوت که می‌تواند این تخیلات خود را به عرصه ظهور برساند. تفاوت معماران نیز در قدرت تخیل، و همچنین توانایی آنان برای تحقق بخشیدن به آن است. معماری علمی است که با تکیه بر مضامین علمی و حرکت در مسیر خلاقیت هنری سعی در بهبود شرایط زندگی برای آحاد جامعه دارد و در واقع یک معمار، باید در تمامی زمینه‌های علمی و هنری خبره باشد تا بتواند اثری در خور توجه از خود به‌جا بگذارد.
معماری یکی از هفت هنر اصلی است و معمار هنرمند است و آثار او در زمره آثار هنری بررسی می‌شود. او باید دارای قدرت تجسم بالا، ذوق هنری و خلاقیت باشد و عناصر زیبایی شناختی بصری را بشناسد. معمارها رسالت سنگینی در جامعه امروز دارند، چرا که باید سوخت‌های فسیلی و تجدید ناپذیر را حذف و پای انرژی‌های تجدید پذیر مانند انرژی آفتاب – انرژی باد و… را به زندگی روزمره باز کنند و با فراهم کردن شرایط آسایش این انرژی‌ها را به خدمت گیرند. امروزه طراحی‌های تمام طراحان صاحب نام دنیا با رویکرد این علم صورت می‌پذیرد و این نوع طراحی را در ایران با نام معماری پایدار – معماری سبز در گروه انرژی معماری می‌شناسند.

6-1- تعریف معماری در ویکیپدیا

معماری (به انگلیسی: Architecture) فرایند و هم چنین محصول فرایند برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت ساختمان‌ها و دیگر سازه‌ها می‌باشد. کارهای معماری که به شکل ساختمان بروز می‌کنند، معمولاً به عنوان نمادهای فرهنگی و کارهای هنری شناخته می‌شوند. تمدن‌های باستانی معمولاً توسط بقایای معماری و دستاوردهایشان شناخته می‌شوند.

7-1- تعریف معماری داخلی در ویکیپدیا

معماری داخلی در ویکیپدیا ، طراحی فضایی است که توسط مرزهای ساختمانی ساخته شده. همچنین می‌تواند طراحی نخستین نقشه برای استفاده، طراحی تجدی برای تغییر دادن طرح، یا تجدید نظر کردن در مورد طرح و استفاده‌های مطابق نیاز نیز باشد. اخیراً معماری داخلی جزئی از معماری پایدار نیز محسوب می‌شود که در واقع بخشی از آن نیز به نگهداری منابع و بازیافت برای طراحی کاربردی، می‌پردازد. به‌طور کلی این موضوع به طراحی محیط و فرم بر می‌گردد و معماری داخلی در واقع فرایندی است که در آن قسمت داخلی ساختمان‌ها با توجه به همهٔ جنبه‌های انسانی و استفاده از فضاها، طراحی می‌شود و در واقع طراحی داخلی ساختمان با توجه به قید شرط‌های معمار ی است.معماری داخلی تا حدودی به موارد زیر بر می‌گردد:

  • هنر و علم طراحی بناکردن قسمت داخلی ساختمان به عنوان یک معماری مدرک و مرتبط با کیفیت‌های فیزیکی
  • در حالی که معماران سعی در ساخت طراحی کل ساختمان دارند که مرتبط با مسائل سازه‌ای و نقشه است معماران داخلی هدف استفاده و قابل سکونت کردن مکان را طبق معیارهای انسانی دارند.
  • معماری داخلی، توصیف درونی ساختمان و مرتبط با کیفیت‌های فیزیکی است.
  • یک سبک یا روش طراحی است که به ساخت درون ساختمان می‌پردازد.

2- طراح کیست و طراحی داخلی چیست ؟

     برای آنکه بدانیم تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی در چیست باید ابتدا بدانیم که اصلا به چه کسی طراح گفته می شود. طراح داخلی کسی است که با کسب علم در مورد نورپردازی، هارمونی رنگ ها، طراحی مبلمان، انواع پارچه اقدام به آفرینش یک فضای داخلی می کند. فضایی که دلپذیر و دلچسب است و در عین حال کارایی خود را نیز دارد. طراح داخلی بسته به سلیقه کارفرما به طراحی می پردازد به طوری که ضمن زیبا و خاطره انگیز بودن به نیاز کارفرما پاسخ مناسبی دهد.

طراحی داخلی از درون معماری توسعه یافت و درواقع به عنوان یک رشته مجزا ، در حدود قرنهای 14 تا 16 آغاز شد که دوره رنسانس برجسته شد و در سراسر اروپا گسترش یافت. امروزه طراحان داخلی به مشتریان خود خیلی بیشتر از اینكه پالت های رنگی ، مبلمان و منسوجات را برای تزئین یك فضای كاری انتخاب کنند، کمک می کنند. طراحان داخلی امروزه نقش شغلی بسیار پیچیده تری دارند. این حرفه به عنوان یک رشته تکامل یافته است که تقریباً با سایر زمینه های صنعت طراحی در تعامل است (به عنوان مثال معماران ، طراحان مبلمان / سازندگان ، الگوی سطح و طراحان پارچه ، طراحان محصول و طراحان گرافیک). مطالب بیشتر و دقیق تر در رابطه با طراحی داخلی را در مقاله زیر می توانید بیابید.

خواندن این مقاله
انتخاب کاشی بین کابینتی بر اساس مدل آشپزخانه

مقاله پیشنهادی

دکوراسیون داخلی چیست و تفاوت آن با طراحی داخلی

3- معمار کیست و معماری داخلی چیست ؟

     همانطورکه در بخش قبل نیز توضیح دادم برای آنکه بدانیم تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی چیست اینبار باید ابتدا بدانیم که اصلا معمار یا معماری چیست. معماری ، علم آفرینش فضاست. فضایی که در عین زیبا و دلنشین بودن، عملگرا و کارآمد نیز باشد.در واقع معمار با تنیدن اصول فنی و تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی راطراحی می کند که بیانگر هویت، نیاز، درک و خواسته های مخاطبش است.
قدمت معماری به عنوان فن و مهارت برای ایجاد مأمن ، به قدمت تاریخ زندگی بشری می رسد. البته معماری با معنای امروزه کامبینیشنی از ساختمان سازی توام با هنر، فلسفه، جغرافیای طبیعی و انسانی، روانشناسی اجتماعی، اقتصاد، اخلاقی، برنامه ریزی و… بسیاری علوم دیگرمی باشد.
معماری به عنوان اجتماعی ترین هنر بشری با فضای سازه ای اطراف انسان مرتبط است.

1-3- معمار و معمار داخلی کیست ؟

بر اساس تعریف ویترویوس ، پدر معماری ، در “ده کتاب معماری” ( قدیمی ترین کتاب معماری موجود) ویژگی های یک معمار به شرح زیر می باشد:
معمار باید به علوم و معارف گوناگون آراسته باشد، چون با قوه تمییز او است که تمامی آثار دیگر هنرها به محک در می آید. معرفت معمار فرزند علم عمل است. عمل، ممارست مداوم و منظم در کار است یعنی کاردستی با انواع مصالح ، طبق طبق یک نقشه و عمل ، قدرت بیان و نمایش چابک دستی معمار است طبق اصول تناسبات…

معمار فردی است که دارای تخصص می باشد (مانند یک پزشک) و کسی که مدرک این کار را ندارد نمی تواند به خود لقب معمار را نسبت دهد. حال برای شناخت تفاوت معماری داخلی با طراحی داخلی مسلما باید بدانیم که معمار داخلی کیست!!!

معمار داخلی کسی است که به طراحی فضاهای داخلی یک ساختمان می پردازد. یک معمار داخلی با عناصر فیزیکی مانند دیوارها، کف و سقف، فضاهای مشخصی مثل پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه، اتاق کنفرانس را به وجود می آورد. او استانداردهای ساختمان را می شناسد، علم سازه را می داند و بهترین مکان برای قرارگیری هر توده فضایی را می داند. معمار داخلی کار خود را با رعایت تمام جوانب مثل خلاقیت، هنر، مردم شناسی، جامعه شناسی، روانشناسی، چشم انداز اقتصادی و عدم صدمه به محیط زیست انجام می دهد. یکی از سخت ترین مشاغل در حیطه معماری، همین معماری داخلی است؛ زیرا این شخص باید بین هنر و علم به کمک تمامی عناصر ساخت، تعادل برقرار کند. یک معمار داخلی علاوه بر اینکه در زمینه معماری باید دانش کافی کسب کند، باید هنر و روانشناسی را نیز در کار خود دخیل کند تا بتواند حس فضایی را تمام و کمال به ساکنان آن بنا منتقل نماید.

2-3- معماری داخلی چیست ؟

معماری داخلی اصطلاحی است که اخیراً به علت افزایش دامنه و مسئولیت های طراحان داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، چرا که تکنولوژی طراحی و آموزش های طراحی داخلی دچار پیشرفت های شایان توجهی شده اند. در حال حاضر بسیاری از دوره های آموزشی به دانش آموزان، عناصر فنی و ساختاری ساختمان ها را آموزش می دهند که خطوط بین معماری و طراحی داخلی را محو کرده اند.

جدا از شناخت تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی باید بدانیم که حلقه اتصال معماری و طراحی داخلی، معماری داخلی می باشد. معماری داخلی به علم طراحی فضای داخلی یک ساختمان اطلاق می گرددکه مطابق با استانداردهای موجود صورت می پذیرد. ازآنجا که معماری داخلی با ویژگی های روحی و روانی بشر در ارتباط مستقیم است، بایستی ویژگی های انسان اعم از خصوصی و عمومی مد نظر قرار گیرد.
معماری داخلی که به عنوان یک حرفه ، هنر یا صنعت در دنیا شناخته شده است، به بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان ها به منظور انجام فعالیت های روزمره یعنی زندگی و کار است.
معماری داخلی طیف وسیعی از عناصر و مولفه هایی نظیر متریال، فرم، نور، رنگ، ، کف ، سقف، دیوار، عناصر کارکردی و تزئینی و مبلمان را در بر میگیرد. معماری داخلی در معنای امروزی تلفیقی از جامعه شناسی، روانشناسی، توسعه اقتصادی، و صد البته هنر می باشد.

4- ویژگی‌ها و وظایف طراح داخلی

     حال برای شناخت تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی باید با ویژگی ها و وظایف هریک آشنا بشیم. طراحان داخلی ، مانند معمار داخلی ، باید بتوانند نقشه ها را بخوانند ، کدهای مربوط به ساختمان و آتش را بشناسند و بدانند چگونه می توانند فضا را برای معلولان در دسترس قرار دهند. به طور مشابه ، طراحان غالباً با معماران ، برق و پیمانکاران ساختمان همکاری می کنند تا اطمینان حاصل شود که طرح ها ایمن بوده و الزامات / کدهای ساختمانی را برآورده می کنند.

• شناخت سبک های طراحی: طی سال های گذشته و با فراگیر شدن اینترنت و از بین رفتن مرز علم و دانش، سبک های طراحی داخلی کشورهای مختلف به کشور ما نیز راه یافته است و اکثر افراد برای طراحی خود به آنها اتکا می کنند، وظیفه‌ طراح داخلی این است که با تمامی این سبک ها آشنایی داشته باشد و ویژگی هر کدام را بشناسد و بتواند در صورت نیاز کارفرما آن را پیاده سازی کند.
• رنگ شناسی: متخصصان دریافته‌ اند که هر کدام از رنگ ها تاثیر متفاوتی بر روی خلق و خوی افراد می گذارند و هر کدام از آنها باعث تحریک یکی از حواس در انسان می شود طراح داخلی باید با شناختن این اثرات بهترین مکان برای استفاده این رنگ ها را بداند و در مکان های مورد‌‌‌‌‌ نیاز یا در مواقع استثنا از آن استفاده کند.
• خلاقیت: با اشباع شدن بازار و تنگ شدن عرصه رقابت، مهمترین ابزار برای ماندن در این رقابت متمایز کردن خود از رقبا است. شما باید دلیلی به کارفرما بدهید که شما را از بین دیگر افراد انتخاب کند. در واقع مهمترین سلاح شما خلاقیت شما خواهد بود.

مقاله پیشنهادی

سبک های دکوراسیون داخلی (جامع ترین راهنمای 100 سبک طراحی داخلی)

خواندن این مقاله
با راهنمای خرید چرخ گوشت، آشپزی سالم‌تری داشته باشید

5- ویژگی‌ها و وظایف معمار داخلی

     حال برای شناخت تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی به سراغ ویژگی ها و وظایف معمار داخلی می رویم. برای اینکه به عنوان یک معمار داخلی موفق باشید ، باید آماده باشید که در مورد چگونگی حفظ و ترمیم ساختمان های قدیمی یاد بگیرید. این زمینه نیاز به دانش گسترده ای در مورد طراحی و سبک معماری در طول تاریخ و امروز دارد. ضروری است که کدهای ساختمان و مقررات ایمنی را درک کنید. دانش آموز قادر خواهد بود تا هر دو مدل فیزیکی و مجازی بسازد و نقشه های طرح های خود را به مقیاس برساند. پشتکار و اراده ویژگی های مهم فارغ التحصیلان است. ممکن است لازم باشد نقشه‌های داخلی را متناسب با خواسته های مشتری از نو ترسیم کنید.

• معمار باید به اثر شرایط اجتماعی و مذهبی بر فضاهای کاربردی واقف باشد.
• معمار باید ساختار مواد و مصالح مختلف را بشناسد و پیشنهاد استفاده از آنها را در فضاهای مختلف ارائه کند.
• معمار داخلی باید به فاز دو در ساختمان ها مسلط باشد تا در طرح نهایی او در اجرای تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی تداخل به وجود نیامده و طرح مطابق طراحی او باشد.
• تمامی مسائل اقتصادی کارفرما را نیز در حین طراحی مد نظر داشته باشد و به فکر راحتی و رفع نیاز کارفرما باشد.
• معمار داخلی باید به نرم افزارهای معماری و نرم افزارهای طراحی و همچنین نرم افزارهای پرزانته مسلط باشد تا طرح خود را به بهترین نحو ممکن به کارفرما ارائه کند و از آن دفاع کند.
تمامی این فاکتورها لازمه کار و وظایف معمار داخلی می باشند اما همانطور که گفته شد در حین کار باید خلاقیت را نیز چاشنی کار کنیم.

6- تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی

     حال به سراغ اصل مطلب یعنی تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی می رویم. بسیاری از موارد باعث سردرگمی این عناوین در سالهای اخیر شده است ، از جمله بهبود آموزش طراحی داخلی. بسیاری از طراحان داخلی بیشتر درگیر جنبه های فنی و معماری در طراحی داخلی هستند (و کمتر درگیر جنبه تزئینی هستند). در نتیجه ، بسیاری از دوره های مدرک طراحی داخلی به درجه های معماری داخلی تغییر نام یافته اند تا با دقت بیشتری دروس محتوای این دوره را منعکس کنند. دوره های آموزشی از این دست نیز محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.

فضای داخلی عالی ترکیبی از زیبایی ، راحتی ، کارآیی ، اقتصاد ، دوام و ایمنی است. بدون شک ، ساختاری که از حداکثر کارایی برخوردار باشد ، حاصل یک هماهنگی بین هنر و زیبایی با مسائل فنی است.
با این حال ، این صنعت امروزه شاهد افزایش تقاضا برای “معماران داخلی” است. تاکنون برای بیشتر خوانندگان، معماری و طراحی داخلی به عنوان حرفه های مرتبط با هم مشخص است ، اما بیشتر ما در تلاشیم تا تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی را به عنوان رشته های جداگانه درک کنیم.
با درنظرگرفتن سردرگمی پیش آمده، می خواهیم بگوییم که اصطلاح طراح داخلی و معمار داخلی معمولاً به صورت متقابل مورد استفاده قرار می گیرند ، اما تفاوت مشخصی بین این دو وجود دارد.
معماری داخلی و طراحی شامل مفهوم سازی و تحقق فضای داخلی یک ساختمان با یکپارچه سازی جنبه معماری با طراحی فضای ساخته شده است. از طرف دیگر طراحی داخلی بیشتر مربوط به مدیریت فضا و جذابیت زیبایی داخلی فضای داخلی پس از تحقق ساختار است.
معماری داخلی شامل جنبه های معماری و فنی یک فضای داخلی است که ویژگی های هنری را در نظر می گیرد. جنبه های فنی شامل مواد ، لوله کشی ، برق ، تهویه و ارگونومی از جمله موارد دیگر است. در عوض ، طراحی داخلی شامل افزایش عملکرد فضای داخلی و در عین حال ایجاد یک فضای بصری جذاب برای کاربر است که از طریق استفاده مبتکرانه از عناصر ساختاری به همراه تزئینات و مبلمان نرم حاصل می شود.
از این رو حتی اگر هم معماران داخلی و هم طراحان داخلی ، هدف و کیفیت فضاهای داخلی را ارتقا بخشند ، نمای سابق گسترده است و طراحی داخلی زیر مجموعه ای از آن است.
یک پروژه نوسازی به بهترین وجه تفاوت بین دو زمینه را صریح توصیف می کند. به عنوان مثال ، نوسازی هر فضایی ممکن است شامل برچیدن و خراب کردن بخشی خاص باشد به‌طوریکه ساختار اصلی دست نخورده نگه داشته شود. این ممکن است شامل استفاده مجدد از سیم های برقی ، لوله کشی مجدد برای تغییر لوله کشی ، معرفی سیستم تهویه و غیره باشد. حفظ هر دو عملکرد و همچنین جذابیت زیبایی شناختی از اهمیت بالایی برخوردار است. این دقیقاً نحوه عملکرد معماران داخلی است.
تمرین معماری داخلی مستلزم آن است که طراحان تقریباً همه موارد را برای ساختن فضای داخلی اعم از مصالح ، پایان‌ها ، الزامات برقی ، لوله کشی ، روشنایی ، تهویه و استفاده هوشمندانه از فضا از جمله موارد دیگری که بر انسان (در داخل و اطراف آن) تأثیر می گذارد ، در نظر بگیرند.
طراحانی که در مباحث معماری داخلی نیز آموزش دیده‌اند معمولاً در تمام مراحل ساخت ، از برنامه های اولیه تا پایان کار ، حضور و گفتاری مهم را دارند.
از طرف دیگر طراحان داخلی معمولاً پس از ساخت سازه ، پروژه ای را در دست می گیرند. آنها می توانند دکوراسیون ، طرح ، طرح رنگ ، آثار هنری ، مبلمان و مبلمان ، اثاثه یا لوازم داخلی و غیره را کنترل کنند. آنها می توانند بهترین تصاویر زمینه ، فرش و مبلمان را متناسب با موضوع فضا و اطمینان از راحتی ارائه دهند.
طراحان داخلی از افق خاصی برای کاوش در فضاهای مسکونی و کاری برخوردار هستند ، با این حال پروژه هایی مانند طراحی نمایشگاه ، طراحی مجموعه و موارد مشابه به تخصص یک معمار داخلی نیاز دارند. می توان گفت طراحی داخلی هنر است و معماری داخلی هنر و علم طراحی است. پیشنهاد می کنم برای شناخت بهتر تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی تا انتهای این مقاله را مطالعه کنید چراکه یک جمع بندی خیلی خوب در انتهای این مطلب قرار دارد.

7- تفاوت دو رشته تحصیلی طراحی داخلی و معماری داخلی

     برای شناخت بهتر تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی بهتر است با واحدهای تحصیلی هریک از این رشته ها هم آشنایی مختصر داشته باشیم. در طراحی داخلی معمولا نور ، رنگ ، فرم ، فضای ، مبلمان ، و جنبه های مختلف محیط های داخلی را مطالعه خواهید کرد. شما اصول اولیه طراحی سه بعدی ، برنامه ریزی فضا و چشم انداز را مطالعه خواهید کرد. علاوه بر این ، شما تئوری رنگ ، انواع مختلف مواد و الگوهای و طراحی با کمک رایانه را مطالعه خواهید کرد. برخی از دانش آموزان در برنامه های طراحی داخلی کلاس هایی را با طراحی بدون مانع یا طراحی پایدار انتخاب می کنند و پیش بینی می کنند مشاغل موجود در آنها می تواند برای افراد دارای معلولیت ساختارهای در دسترس ایجاد کند یا تأثیرات محیطی ساختمان را به حداقل برساند. کلاس های اصلی ممکن است مهارت های حل مسئله ، ارتباطات دو و سه بعدی و رفتار حرفه ای و همچنین سیستم های ساختمانی و مواد داخلی را شامل شود.

خواندن این مقاله
بتن در معماری

1-7- نمونه ای از دوره ها و مباحث رایج برای مدرک لیسانس در طراحی داخلی:

  • رندرگیری و تصویر سازی
  • طراحی به کمک رایانه
  • برنامه‌ریزی و نقشه کشی فضایی
  • منسوجات
  • روشنایی
  • طراحی ساختمان مسکونی
  • عوامل انسانی و روانشناسی طراحی
  • مصالح و منابع
  • طراحی پیشرفته به کمک رایانه

2-7- نمونه ای از دوره ها و مباحث رایج در مقطع لیسانس معماری داخلی:

  • سازه ها (بتن)
  • عناصر معماری داخلی: نظریه اصول طراحی ، زیبایی شناسی و مفاهیم
  • کنترل های زیست محیطی: طراحی ساختمان های محیطی
  • فیزیک عام
  • مواد و روش های ساخت و ساز
  • تاریخ معماری داخلی

8- جمع بندی

     بعد از همه مطالبی که ذکر شد بهتر است یک جمع بندی ویژه رو بحث تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی نیز داشته باشیم. اصطلاح “طراحی داخلی” بسیار گسترده استفاده می شود و می تواند مهارت های مختلفی را در بر بگیرد. این اغلب جایی است که سردرگمی از آنجا ناشی می شود.

معماری داخلی با در نظر گرفتن کلیه عناصر ساختمانی ، تعادل بین هنر و علم در طراحی فضای داخلی است. با این حال ، یک طراح با آموزش در معماری داخلی نمی تواند خود را معمار داخلی بنامد ، مگر اینکه دارای اعتبار حرفه ای از بدنه معماری باشد.
طراحی داخلی حرفه ی گسترده ای است با در نظر گرفتن کلیه جنبه های برنامه ریزی و طراحی فضاهای داخلی در محیط ساخته شده. نقش هر دو طراح داخلی می تواند بسیار متفاوت باشد.

اگر شما نیاز به تغییرات سازه ای در بنای خود دارید؛ به عنوان مثال می خواهید تغییراتی در لوله کشی ، جابه جا کردن دیوارها ، افزودن یک پنجره یا درب اضافه و… ایجاد نمایید. در اینصورت یک معمار داخلی کمک بیشتری به شما خواهد نمود. حال آنکه اگر مشکلی با سازه ساختمانتان ندارید و فقط چیدمان و دکوراسیون فضا برایتان کسالت بار شده است ،بی شک نظرات یک طراح داخلی کارسازتر خواهد بود.

با این حال ، انواع مهارت ها و وظایف مختلف برای همه رشته ها متداول است و استدلال در مورد تفاوت بین معماری داخلی و طراحی داخلی نه مهم و نه سازنده است.

1-8- تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی به صورت مقایسه ای

اگر بخواهیم با توجه به مقاله ارائه شده ، تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی را به طور خلاصه و در مقایسه با یکدیگر بیان کنیم:

  • معماری داخلی با مسائلی در مقیاس های بزرگ و سازه ای ساختمان در ارتباط است؛ حال آنکه طراحی داخلی با تغییرات چیدمان ، تزیینات و در کل جزئیات مرتبط می باشد.
  • معماری داخلی برنامه ریزی سازه ای انجام می دهد حال آنکه طراحی داخلی برنامه ریزی فضایی انجام می دهد.
  • معماری داخلی به شکل یک نهاد مستقل عمل می نماید در حالیکه طراحی داخلی وابسته به معماری داخلی عمل می کند.
  • معماری داخلی از زاویه علمی به موضوع می نگرد در حالیکه طراحی داخلی از زاویه زیبا شناختی و هنری به طراحی فضا می پردازد.
  • معماری داخلی از ابتدای پرسه ساخت بنا حضور داشته و نیاز است که از فاکتور های تکنیکال مطلع باشد در حالیکه طراحی داخلی پس از ساخت بنا و در دوره زیبا سازی و چیدمان به مجموعه اضافه می گردد.
  • معماری داخلی یک حرفه به حساب می آید در حالیکه طراحی داخلی صرفا یک شغل محسوب می گردد.
  • معماری داخلی مستلزم داشتن مدارک دانشگاهی در این زمینه می باشد، حال آنکه فرا گیری طراحی داخلی به شکل تجربی نیز امکان پذیر است.
  • می توان گفت که معماری داخلی با مباحث تکنیکال قضیه نیز در ارتباط است در حالیکه طراحی داخلی با ظواهر مرتبط است.
  • معماری داخلی با تغییرات سازه ای و بنیادی همراه است در حالیکه طراحی داخلی با تغییرات چیدمان، نورپردازی و… در ارتباط است.
  • معماری داخلی برفضا سازی و کاربردی نمودن فضا تمرکز دارد، حال آنکه طراحی داخلی برحال و هوای فضا متمرکز می گردد.
  • مثال: معماری داخلی برروند خاک برداری، ایجاد اسکلت اولیه، انجام سیم کشی داخلی ساختمان، نازک کاری، سفید کاری و… نظارت دارد. حال آنکه طراحی داخلی برزیبایی پوشش دیوارها و سقف، نورپردازی، چیدمان بر مبنای سبک انتخاب شده و… نظارت دارد.

2-8- نقش دو طراح داخلی متفاوت

در دو بخش پایانی این جمع بندی از تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی ، به جنبه های دیگر از جمله درآمد و همچنین تفاوت دو طراح پرداخته می شود. نقش هر دو طراح داخلی متفاوت ممکن است به شدت متفاوت باشد. در حالی که ممکن است یکی بیشتر به دکوراسیون ، مبلمان و پروژه های کوچک توجه کند ، دیگری ممکن است بیشتر به پروژه های بزرگتر مربوط به مهارت های فنی و هنری و زیبایی شناسی توجه داشته باشد. دومی احتمالاً معماری داخلی را مطالعه کرده است.

3-8- تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی به لحاظ درآمد

تفاوت معماری داخلی با طراحی داخلی در درآمد نیز جالب است. دفتر آمار آمریكا مشاغل معمار داخلی را تنها طراح داخلی تشخیص نمی دهد. این حرفه اخیر دارای درآمد متوسط 51.500 دلار (می 2017) با مدرک لیسانس است. حقوق معماران داخلی بسته به موقعیت مکانی و شرکتی که در آن کار می کنید و تحصیلات شما ، بسیار متغیر است. براساس داده های سال 2018 که در PayScale.com ارسال شده است ، مبلغ متوسط برای معماران طراح 59000 دلار بوده است. با این حال ، یک طراح معمار به درجه معماری احتیاج دارد. بنابراین ، دستمزد متوسط برای یک طراح داخلی و معمار داخلی مشابه خواهد بود.

منبع : arvanddesign.com
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 12 =