روانشناسی ۱۰ رنگ پرکاربرد در دکوراسیون

روانشناسی ۱۰ رنگ پرکاربرد در دکوراسیون

روانشناسی رنگ سبز در معماری

از اثرات روانی رنگ سبز برای ایجاد فضایی آرام و آرامش‌بخش در خانه خود استفاده کنید. اثرات روانی رنگ سبز شبیه به رنگ آبی است؛ سبز به عنوان آرامش و وضوح دیده می‌شود. سبز برای چشم بسیار آرامش‌بخش است و از طبیعت چیز‌های زیادی به ما می‌دهد. بهترین راه برای استفاده از سبز در طراحی داخلی ترکیب چندین رنگ، یا سبز ترکیبی با رنگ‌های دیگر است.

روانشناسی رنگ نارنجی در معماری

اولین چیزی که باید به آن توجه کرد این است که نارنجی برای همه مناسب نیست. شدت رنگ بر روانشناسی آن رنگ تاثیر می‌گذارد، بنابراین استفاده از یک نارنجی ملایم یا نارنجی کدو تنبلی، احساسات متفاوتی القا می‌کند. بدانید که هر رنگی ویژگی‌های منفی خودش را دارد، بنابراین استفاده بیش از حد از یک رنگ ایده‌ی خوبی نیست. زیاده روی در استفاده از نارنجی باعث بیخیالی می‌شود و گاهی حس محرومیت را افزایش می‌دهد.‌

  • می‌توانید نارنجی را با رنگ‌های دیگر ترکیب کنید؛ برای مثال ترکیب نارنجی با قهوه ای مناسب است، یا آبی رنگ مکملی برای نارنجی به حساب می‌آید.
  • رنگ نارنجی بسیار پرانرژی است، بنابراین بهتر است تنها رگه‌هایی از آن را در کوراسیون داخلی به کار بگیرید.
  • نارنجی برای مکان‌هایی شاد و سرگرم کننده مثل آشپزخانه انتخاب خوبی است. نارنجی روشن نیز می‌تواند در اتاق خواب استفاده شود. همراهی آن با رنگ صورتی در اتاق می‌تواند حس عاشقانه ایجاد کند، اگرچه ممکن است محبوب هرکسی نباشد.

روانشناسی 10 رنگ پرکاربرد در دکوراسیون

از جلوه‌های روانشناختی رنگ سیاه، می‌توان برای ایجاد یک نمای ظریف و برجسته در خانه استفاده کرد. اگر از این رنگ به روش هوشمندانه‌ای استفاده شود، می‌تواند جو پخته و ظریفی به حال و هوای فضا اضافه کند. اگر بر روی یک پس زمینه‌ی خنثی یا روشن به کار رود، هرچیزی که به رنگ سیاه باشد متمایز خواهد بود. این رنگ برای اینکه چیز‌هایی خاص در فضا وارد کنید بسیار ایده آل است. بسیاری از افراد مشکی را با سوگواری، جدیت و غم مرتبط می‌دانند، بنابراین نباید از این رنگ در دکوراسیون داخلی بیش از حد استفاده شود. بلکه تنها برای برخی جزئیات مثل قاب، میزعسلی و غیره می‌توان از آن استفاده کرد.

خواندن این مقاله
چراغ ها عنصری مهم در طراحی داخلی

روانشناسی رنگ سفید در معماری

رنگ سفید، یک بازتابنده کامل است و همانطور که گفته شد نماد بهداشت، پاکی و تمیزی است. دکوراسیون سفید در فضا‌های کوچک، باعث می‌شود فضا بزرگتر به نظر برسد. سفید یک پس زمینه‌ی مناسب برای استفاده از سایر رنگ‌هاست و به چشم اجازه‌ی استراحت می‌دهد. سفید خلوص، پاکی و بی طرفی را بازتاب می‌دهد. دانشمندان آمریکایی، در اواخر قرن نوزدهم، شروع به پوشیدن لباس‌های سفید کردند تا ایده‌ی امید و درمان را ترویج دهند.

روانشناسی 10 رنگ پرکاربرد در دکوراسیون

رنگ قرمز در معماری

رنگ قرمز، یکی از مهمترین رنگ‌ها در معماری است؛ چه به دلایل مذهبی و چه نمادی، به روش سنتی و یا معاصر، به عنوان رنگ آجر و یا رنگی پوششی به کار برود. قرمز در معماری همیشه ویژگی‌های خاصی هم به فضا و هم به ساختمان می‌بخشد. رنگ قرمز همچنین دید خوبی ایجاد می‌کند و تضمین می‌کند که بیننده آن را می‌بیند. ساختمان‌های قرمز عمدتا به خاطر رنگشان بیشتر در خاطر می‌مانند تا به خاطر عملکرد و شکلشان. درست مثل یک ماشین فراری قرمز، بسیار سخت است که از کنار یک ساختمان قرمز رنگ عبور کنید و متوجه آن نشوید.

رنگ قهوه‌ ای در معماری و دکوراسیون

با اینکه رنگ قهوه‌ای در معماری داخلی، توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کند، اما حضور آن در اتاق یک تم رنگی ایجاد می‌کند. توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد قهوه‌ای می‌تواند کسل کننده باشد؛ بنابراین باید رنگ‌های قهوه‌ای را در فضا با تنالیته‌های مختلف به کار ببرید تا کنتراست و جذابیت بصری ایجاد کنید. به عبارت دیگر، مجبور نیستید همه‌ی لوازم چوبی را به یک رنگ بگیرید، مثلا میز عسلی را با میز مبلمان یک رنگ انتخاب نکنید. برای مثال تناژ‌های مختلف قهوه‌ای را در تصویر زیر ببینید که چگونه فضایی گرم و صمیمی ایجاد کرده است.

خواندن این مقاله
آنچه معمار درنظر دارد
روانشناسی ۱۰ رنگ پرکاربرد در دکوراسیون

روانشناسی رنگ زرد در معماری

رنگ زرد، رنگی بسیار شاد است و می‌تواند شادی به فضا‌ها اضافه کند. این رنگ فضا را صمیمی و روشن می‌کند؛ به همین خاطر است که از زرد در ورودی‌ها استفاده می‌شود. استفاده از رنگ زرد برای دیوار‌ها و یا یک رنگ چاشنی می‌تواند خانه را صمیمی کند و به میهمانان احساس راحتی القا کند.
فضا‌های دیگر نیز می‌توانند از تاثیر گرما بخش زرد بهره ببرند. برای مثال در راهرو‌ها یا فضا‌هایی که نور زیادی دریافت نمی‌کنند، زرد انتخاب خوبی است. همچنین استفاده از رنگ زرد در جایی که صبحانه صرف می‌شود، یا صبح‌ها در آن سپری می‌شود می‌تواند انرژی بخش باشد.

بنفش در معماری و دکوراسیون

بنفش به فضای داخلی پیچیدگی و کلاس اضافه می‌کند. این رنگ دارای اعتماد به نفس و بیانی مستقل است. همچنین رنگ تضاد است، زمانی که می‌خواهید گوشه‌ای را سرکشانه به رخ بکشید. این رنگ در کنار قهوه‌ای قابل اعتماد و در کنار آبی محافظه کار به نظر می‌رسد.
رنگ بنفش مشابه رنگ سبز در طبیعت دیده می‌شود، مثل بنفشه، اسطوخودوس؛ همه‌ی این‌ها در کنار رنگ سبز و در جنگل قرار دارند و با فضایی ارگانیک در ارتباطند. بنابراین انتخاب رنگ بنفش به عنوان رنگ پس زمینه و در ترکیب با سبز حس و حالی مشابه با طبیعت به خانه می‌دهد.

خواندن این مقاله
نحوه ی انتخاب پلان ساختمان

رنگ آبی در معماری

آبی همه جا هست، آبی آسمان، آبی دریا. می‌توان گفت که آبی، یک رنگ سرد از گرمای زندگی است! به همین خاطر است که آبی یک رنگ رازآلود است که معانی مختلفی دارد. از نشانه‌ی ثروت بودن گرفته تا همکاری و روحانیت.
شاید اولین چیزی که از شنیدن Blue (آبی) به ذهن می‌رسد سبک موسیقی بلوز blues باشد، موسیقی که به آرامی ابراز اندوه می‌کند؛ بنابراین استفاده کمی از آبی در اتاق خواب و فضای داخلی خوب است، اما زیاده روی در آن ممکن است ایجاد غم کند.

یکی از معانی اصلی رنگ آبی پایداری و محافظه کاری است. به همین دلیل است که رنگی معمول در یونیفرم‌هاست. اگر چه کمی خسته کننده به نظر می‌رسد، اما می‌تواند بسیار جذاب باشد. معمولا در دکوراسیون کسب و کار‌ها برای نشان دادن اعتماد به نفس به کار می‌رود.
آبی در معماری تبلیسی بسیار به کار می‌رود. حمام‌های گوگرد در قدیمی‌ترین بخش شهر که تحت تاثیر فرهنگ معماری ایرانی قرار گرفته است. در معماری ایرانی آبی نماد جاودانگی و روحانیت است.

روانشناسی رنگ صورتی در معماری و دکوراسیون

شما می‌توانید از رنگ صورتی برای ایجاد جوی تازه و زیبا در خانه استفاده کنید. در بیشتر فرهنگ‌ها، صورتی رنگی زنانه تلقی می‌شود و اغلب مربوط به دکوراسیون دخترانه است. اما به طول کلی، استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی می‌تواند اثرات آرام کننده و راحتی داشته باشد. همچنین این رنگ به انسان حس شیرینی القا می‌کند.
منبع : padnaamood.ir
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سیزده =